Μουσείο τύπου Βόλου

Την Πέμπτη 22/2/2024 οι μαθητές και μαθήτριες της Δ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Τύπου Βόλου. Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν από το γνωστό δημοσιογράφο κ. Μάκη Μπαλλή . Μέσα από τα εκθέματα του μουσείου τα παιδιά είδαν εφημερίδες και περιοδικά που κυκλοφόρησαν στη Θεσσαλία τα τελευταία 130 χρόνια. Στον χώρο έχει στηθεί ένας παλιός πάγκος τυπογραφείου με τον υλικό εξοπλισμό για τη σελιδοποίηση και εκτύπωση εφημερίδων, όπως μεταλλικά τυπογραφικά στοιχεία κάθε μεγέθους, συνθετήρια, κόφτες μετάλλων, μεταλλικά κλισέ κ.λπ., ενώ εκτίθενται αντικείμενα που ήταν οι «βοηθοί» του δημοσιογράφου στην καθημερινή μάχη με την είδηση. Τα παιδιά είχαν τη χαρά να τα επεξεργαστούν. Επίσης παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο για την παραγωγή χαρτιού και μελάνης. Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Μπαλλή για τη συνεργασία του.